Kära veckobrevsläsare.

En nära vän fyllde 50 år i helgen. ”Inte utan dig” stod det på inbjudningarna vi fick. Kvällen var innehållsrik med bl a flera trivsamma tal, men det som blev pricken över i:et var när jubilaren själv bad några personer att ställa sig upp och han beskrev hur mycket de betytt för honom i speciella skeden i livet. Ett omvänt tal, så att säga, som sa: ”utan dig hade jag inte varit den jag är idag…

”När vi möts drar vi fram något speciellt ur varandras personlighet, som ingen annan gör. Det är ju det som bl a gör att vi sörjer varandra när vi dör från varandra. Vi ställer undermedvetet frågan vem som nu skall plocka fram just det där speciella i oss som han eller hon gjorde…

Vad gott att mitt i livet få berätta vad vi betyder och har betytt för varandra. Vad vore livet utan oss…?

En god ”inte utan oss”-vecka önskar pastor nilsson.

Vill du ha kontakt, gå in påwww.slottshagskyrkan.se eller maila direkt på pastor@slottshagskyrkan.se