Skulle du vilja få en personlig tränare, coach, mentor, handledare?

Någon som förstod sig på dig, kände till dina familjeförhållande, kunde ditt DNA och verkligen brydde sig om dig, för att allt det goda som finns inom dig skulle kunna utvecklas och komma fram.

Vilken förmån – men det skulle kosta en förmögenhet, men om samme person säger att ”kostnaderna står jag för – det enda du behöver göra är att lita på mig…”

Vilken chans…

Vad har vi för kvaliteter på en mentor:

  1. Att han/hon har varit med om det vi går igenom
  2. Att han/hon bryr sig
  3. Att vi har får ett förtroende för honom/henne som gör att vi har tillit
  4. Att han/hon talar sanning/är sann.

Vi behöver en mentor/coach/handledare som ställer de jobbiga frågorna och som sedan gläds med oss när vi lyckas att leva hyfsat.

”bakom varje lyckad person, så finns det en elementär sanning, någonstans på ett eller annat sätt fanns det någon som brydde sig om deras tillväxt och utveckling”

Jesus är ett sådant himmelskt erbjudande, han som klarade att vara människa, han står till vårt förfogande som ”Underbar rådgivare”, en Hjälpare och Frälsare.

Han som stod så högst uppe som Guds Son, han klev ner för att bli en riktig människa, gå i våra sandaler, andas vår luft, gråta våra tårar och skratta vårt skratt. Han föddes som en liten baby, han växte upp, var tonåring, arbetade som snickare innan han klev in i sin egentliga uppgift, att samla några lärjungar – helt vanliga – och vara deras mentor för hela livet, innan han avrättades på ett kors och uppstod från döden.

Texterna i Nya Testamentet handlar om honom,

Han visade att det går att leva som sann människa i den här världen…i både glädje och sorg…

Kommer att tänka på grabben som önskade sig en cykel och skulle skriva ett brev till Jesus (vet inte om han skrev fel och menade tomten) ”Jesus, eftersom jag nu varit snäll ett helt år” men nej det stämde inte, han kastade brevet och började om igen ”Eftersom jag nu varit snäll en hel månad” men nej, han tänkte efter, rev brevet och skrev ”Eftersom jag nu varit snäll en hel vecka” Nej inte ens det, men kanske ”Eftersom jag nu varit snäll hela dagen…” men även det höll inte. Han tänkte en stund, klev ner på första våningen, gick fram till julkrubban, tog Maria med sig och satte sig att skriva ”Jesus, Vill du se din mamma igen, så ge mig cykeln…”

En relation kännetecknas av tillit o kärlek o inte av hot eller rädsla.

Vi har vår egen framtid, vårt eget ”futurum” som vi arbetar med – våra framtidsplaneringar och våra önskningar och så får vi ta emot Guds ”Advent”(=ankomst) där Gud kommer med sina överraskningar. Och lita till att även om det inte går som vi tänkt, så finns vår mentor med., låt oss istället läsa om Jim:

”Varenda morgon gick Jim in i kyrkan på väg in till jobbet

Han tog av sig mössan, gick längst fram i den tomma kyrkan och sa ”Jesus det är Jim”

Det var hela hans morronbön, hela hans gudstjänst, men det bar honom hela dan.

När olyckan hade hänt och Jim låg på sjukhuset förundrade Jims glädje och tålamod alla som arbetade där.

Han var ju så hemskt sönderslagen och ensam.

Men en dag förklarade Jim hela hemligheten ”Han kommer varenda morron” sa Jim – och personalen tittade menande på varann – ”han kommer varenda morron, hit till sängen och säger ´ Jim, det är Jesus´ varenda morron”

Och plötsligt förstod man och bland dem fanns det några som trodde…”

När vi sjunger adventspsalmerna välkomnar vi denne gudomlige mentor in i våra liv.

Låt oss öva tilliten under det nya kyrkoåret – i bön och handlande…

Ett Gott Nytt Kyrkoår önskas oss alla!

pastor nilsson