Text: Matt 21:1ff

Tema: Käpphästar på väg mot Jesus
Käpphästar har vi allihopa, något som vi ömt vårdar och inte vill förändra (jfr heliga kor) Vi får ett tunnelseende och vet inte riktigt hur vi skall ta in ny information
Ofta låter vi oss bländas av de stora sammanhangen.
Just nu är det många som kommenterar Jonas Gardells bok ”Om Jesus”. Håller själv på med läsningen. Visst har Jonas sina ”käpphästar” men det märker jag ju att jag också har. Käpphästar som hindrar mig att se den äkta levande Jesus.
Jag hoppas på många goda samtal om vem Jesus är för mig, för oss.
Efter intåget så rensar Jesus bort det som hindrar människors längtan efter Gud i templet. Förmodligen så beseglar han sitt öde mer än någonsin genom denna provocerande handling…han vet vad som väntar…han är utvald och han är frivillig…
Jublet stiger, för att så småningom bli tystare och på nytt höjas, men då i avsikt att få Jesus korsfäst.
”Om inte vetekornet faller i jorden och dör så blir det ett ensamt korn, men om det dör så bär det mycken frukt”…

p nilsson 090405