ANDRUM SLOTTSHAGEN – ett mellanrum i tillvaron

”Steg in i Bibeln” är en praktiskt inriktad undervisning med Bibelns berättelser och budskap som grund. Bibelns spännande och ärliga värld kan öppna sig för oss, och genom samtal i mindre grupper med varandra vidgas våra perspektiv.

Praktiskt
Varannan vecka möts vi 18.30-21.00.

Efter en stunds gemenskap runt en kopp kaffe följer ett undervisningspass på c:a 30 min och därefter möjligheten att ställa dina frågor och samtala i mindre grupp. Upplägget kommer du att känna igen om du varit med i Alpha- eller Betakurs. Kvällen avslutas med en kort sinnesro-andakt vid ljusbäraren i kyrkan.

Samlingarna är öppna för alla intresserade.

Studiematerialet “Steg in i Bibeln” kommer att finnas tillgängligt vid varje samling så att Du kan läsa vidare på egen hand.

Vi börjar 7 september 2010 kl. 18.30-21.00 i Kärnpunkten, N. Långvinkelsgatan 26, Helsingborg
Följande kvällar möts vi sedan: 21 sept, 5 och 19 oktober, 2 ,16 samt 30 november