Reflekterande veckobrevsläsare!

En kvinna i Umeå fick sin tomtefigur av plast sönderslagen och upptäckte då att det inuti tomten fanns en Jesus-figur av sten. En lite märklig upptäckt som kanske kan vara en utgångspunkt på denna veckas reflektion, som handlar om de hur tomten utmanade Jesus till en match om vem som gav de bästa gåvorna och Jesus antog utmaningen.

I första ronden slängde tomten till Jesus en yllekofta, medan Jesus svarade med en lång kram och orden ”jag vill hålla om dig så att du blir varm in i själen”. Tomten tar sig ur omfamningen, kommer ur balans och får sätta sig ned.

I den andra ronden gav tomten Jesus ett par boxarhandskar av bästa kvalitet, men Jesus svarade med att vända den andra kinden till. Något konfunderad slår sig tomten ner i sin ringhörna medan tomtenissarna svalkar hans panna.

I rond tre slog tomten på stort, ur sin magiska säck plockar han fram ett SPA med bubbelbad, och ett ”åhhh” stiger fram ur åskådarna. Jesus kontrar med att böja sig ner, plockar av tomtens kängor och tvättar hans fötter.

I den fjärde ronden tar tomten rejäl sats och går ut stort med att lyfta upp en kungakrona ur sin säck, den glittrar och glänser och bländar. Jesus tittar på kronan, och lyfter i sin tur fram en törnekrona i sin hand, och sätter den på sitt huvud. Åskådarna vet inte riktigt hur man skall reagera, och tomten tappar sin krona.

Gonggongen slår för rond fem och ur sin säck plockar tomten fram en megafon och ropar ut sitt budskap om ”Rättigheten för alla att få årets julklapp”   Jesus står lugnt kvar i sin ringhörna, sträcker ut sina armar och ropar:  ”Kom till mig, ni alla som är törstiga och hungriga på livet, så skall jag lära er att leva…” Förvirringen börjar märkas genom en oro i bänkraderna.

Nu är tomten desperat och plockar i sjätte ronden fram en splitter ny Harley Davidsson Goldwinger med sidovagn ur sin säck, och startar den med stolthet. Och medan den står där med sitt dova kolvdunkande, så tar Jesus på sig sina enkla sandaler, tittar först tomten och sedan var och en djupt in i ögonen och säger inbjudande. ”Följ mig!” Oron är på gränsen till kalabalik, och nissarna tittar på tomten med stora ögon.

Då slänger tomten från sig sin säck, springer ut i matchens sjunde rond och ropar ”En valfri önskan till er alla”. I det ögonblick av total tystnad som uppstår en kort sekund tar Jesus tomtens högra hand, lyfter den upp i luften och säger till alla ”jag ger er alla av min frid”. Sedan hoppar han snabbt över repen, banar sig väg genom publiken och går ut genom entrén, följd av änglar och ett antal beslutsamma efterföljare, medan nissarna svingar sina luvor runt tomten som fundersamt står kvar och  undrar vem det var som blev matchens egentlige vinnare…

En god julvecka i ordets innersta bemärkelse önskar pastor nilsson..

Vill du ha kontakt, maila direkt på pastor@slottshagskyrkan.se