Inställt!

Vandra genom Gamla Testamentet tillsammans med Jonas Magnusson.

Om någon skulle fråga dig: Vem levde först, David eller Daniel?

Vad skulle du svara?

Många av oss hört många av berättelserna i Gamla testamentet. Vi har läst om Noa och Mose, om Abraham och Jona, om Ester och Rut.

Men det är inte alltid lätt att minnas hur de hänger samman.

Vandra genom Gamla Testamentet vill försöka hjälpa dig med just det. Inte presentera alla detaljer och alla bipersoner. Men väl måla upp de stora dragen genom Gamla testamentets 39 böcker.

”Det var otroligt att få en sådan bra överblick över hela GT. Vädigt bra kombination med berättelser och nyckelord att knyta upp det med. Gester, rörelser o ord att gå igenom hela GT på väldigt kort tid, och med hjälp av det komma ihåg. Stort tack!” Helena

”Det var en underbar dag. Vi var alla så upplyfta och t o m de mindre kyrkliga funderade på gammaltestamentliga profeter hela helgen. Vandra genom GT blev för oss alla anställda och kyrkoråd en aha-upplevelse. Många fick nya kunskaper och andra fick fräscha upp gamla kunskaper. Vår guide hade förmåga att med värme, humor, kunskap och respekt göra alla närvarande till deltagare. Det blev många hjärtliga skratt och den pedagogiska idén att använda hela kroppen är framgångsrik. Har ni inte provat på en vandring genom GT, så bör ni göra det. Det kommer att bli en oförglömlig dag! Det bästa vi varit med om när det gäller att levandegöra Gamla testamentets budskap och röda tråd.” Richard Marklund, Kyrkoherde i Nederluleå församling

Slottshagskyrkan – Kärnpunkten
Nedre Långvinkelsgatan 26

Lördag 26 mars  kl 9.00-15.30
200 kr (kursavgift + fika/lunch)

VÄLKOMMEN!

Anmälan:   042-13 26 38
linda@slottshagskyrkan.se
senast 20 mars
Helsingborgs Baptistförsamling/Bilda