Ingegerd Roth gjorde som ung valet att åka ut som missionär till Afrika och på olika vägar så blev hon, i mogen ålder, forskare åt Karolinska Institutet. Forskningen har skett på verklig gräsrotsnivå i en by i Tanzania.

Ingegerd var och talade hos oss för cirka ett år sedan, vilket var mycket uppskattat, och då vi också samlade in pengar till myggnät till invånarna i byn.

Ingegerd, nyligen 80 år fyllda och full av energi, har vid denna tidpunkt precis kommit tillbaka från ytterligare en resa till Tanzania. Vi tror att hon, och hennes medarbetare sedan många år, Marita Johansson, kommer fyllda av upplevelser och med spännande saker att berätta.

Den 9 april kommer hon alltså tillbaka och berättar mer om detta och om sitt spännande liv. Kom och ta del av ett spännande liv som ger liv åt andra.

Vi börjar med en härlig frukost kl 9.30 den 9 april. Ingegerd börjar tala kl 10.00. Samlingen beräknas sluta 11.00.

Platsen är Kärnpunkten, Nedre Långvinkelgatan 26. Välkomna!

Ingegerd Rooth