Reflekterande veckobrevsläsare!

Poolia har gjort en reklamfilm om historiska felrekryteringar.
Ett av exemplen är när Jesus presenterar Judas för de övriga lärjungarna.
Kul som grepp- fast jag undrar i mitt stilla sinne hur Poolia själva skulle ha ställt sig till Judas och de övriga elva lärjungarna – utan att ha haft Nya Testamentets facit tillgängligt.
Vilka bedömningar hade de gjort?
Låt oss fundera kring vad som kunde ha hänt om Jesus hade tagit kontakt med Jordans konsultbyrå i det kritiska moment då han skulle välja sina lärjungar. Kanske hade han fått följande mail.

jesus@earth.heaven
”Jesus Josefsson, Nasareth
Avseende er ansökan gällande personlighetsprövning av personal till er nya affärsidé att jorden skall bli mera himmelsk.
De av er föreslagna personerna har grundligt genomgått våra tester och haft samtal med våra psykologer. Tyvärr måste vi förbereda er på att de inte håller de kvaliteter som ni förväntat er.
Simon Petrus är emotionellt instabil och kan få stora problem med sitt temperament. Jakob och hans bror Johannes står nära gränsen för manisk-depressiv böjelse. Tomas representerar en tvivlande inställning som kan undergräva det teamarbete som ni eftersträvar. Filippus och Andreas är högst vanliga fiskare och har svårt att uttrycka sig verbalt. Vi tvingas också konstatera att Matteus är svartlistad på den ekonomiska marknaden efter flera finansiella oegentligheter. Bartolomaios har ingen som helst ledarförmåga. Jakob, Alfaios son samt Jakobs son Judas har svårt att komma överens. Simon Selotens politiska extremism kommer att förorsaka stora problem både med det politiska och religiösa etablissemanget.
En av personerna framträder dock i en helt annan dager, en man med ledarförmåga, kompetens, kan föra sig och få fram sitt budskap. Han har också kontakter med högt uppsatta personer och har en kamrersutbildning i bakgrunden. Vi rekommenderar Judas Iskariot som er högra hand och ekonomiansvarig och emotser så småningom elva nya personer att testa för att ert företag skall krönas med framgång så fort som möjligt.
Ps Varför inte kontakta Poolia, de har koll på kvalificerade tjänstemän…”

Ja, vad hade du och jag tipsat Jesus om…?
Det är omöjligt att hitta alla de rätta kvaliteterna när det gäller val av medarbetare, tiden måste få utvisa.
Men man kan ju undra vad det var Jesus såg hos dessa icke helt perfekta människor…
Tydligen såg han det som ingen annan såg och skapade en miljö där detta ”något” kunde växa fram…
Den perfekta miljön är den där icke perfekta människor får plats att mogna…
På den vägen är det…

En icke helt perfekt vecka önskar pastor nilsson

Ps På tal om växt och mognad så är 2012 års almanacka tryckt där Helge From funderar kring detta tema. Vill du beställa? Maila mig på pastor@slottshagskyrkan.se. 80 kr plus frakt.