Julkonsert med Roland Utbult i Slottshagskyrkan i Helsingborg.
14 december 2012 Kl.19:00
Fritt inträde. Insamling till Erikshjälpens arbete.

Roland Utbult har en gedigen bana som singer-songwriter bakom sig. Han har tretton album bakom sig och senaste inspelningen – singeln ”Stockholm” – kom 2010 i ett samarbete med pianisten Anders Widmark. Roland Utbult medverkade flitigt i den populära TV-serien ”Minns du sången”. Han har dessutom två svensktoppsframgångar med sångerna ”Om sommaren” och ”Längtan till havet”.

Som artist har Roland Utbult samarbetat med bl.a. Oslo Gospel Choir, Philip Bailey (Earth, Wind & Fire), Triple & Touch och Tomas Ledin. Utbult har sina rötter i Taubes Bohuslän och har alltid haft just Evert Taube som inspirationskälla men även Tomas Tranströmer har inspirerat honom mycket.

Roland Utbults sociala engagemang bland hemlösa och andra personer i utsatta situationer sätter givetvis prägel på många av hans texter. I sången ”Elsas visa” lyfter Roland fram en av de många personer som under 1900-talet vanvårdades på instutitioner och fosterhem i Sverige.