”I söndags pratade jag ju om mellanrummet som lärjungarna befann sig i. De visste inte exakt när och hur det skulle bli, bara ATT det var tänkt en förändring. Nu var det över. Nu var liksom lärjungarnas Adventstid slut. Och nu var det språkets tid.

I och med Andens ankomst fick de ett nytt språk: tungotalet. Nu talade de till varandra fast de inte förstod vad de sade. Men inte bara det språket. Förmågan att prata inför folk: frimodigheten att vittna och berätta. Och till sist det visade språket, ett språk som kunde förstås även om du inte var israel, jude, palestinier eller hedning. Nu kunde de göra under som visade på himlen, övernaturliga saker de inte kunnat förut.”

Andreas ”Ante” Lindström, pastor

Välkommen till Slottis på söndag 8 juni kl. 10.00. Lars Thunberg och Hanna Forsberg sjunger och spelar, Sara Sjölander leder och Andreas ”Ante” Lindström predikar.

Och direkt efter gudstjänstfikat finns möjlighet att följa med på barnkyrkans utflykt till Pålsjö slott.