Vårterminen 2016 på Café Kryptan inleds 22 januari med teater och besök av Teater på Turné från Teater Arken som spelar Panicos Amigos!

Kryptan 160122Panicos Amigos! är en föreställning om prestationskrav och stress bland unga. Med en salig blandning av humor, värme, bråddjup och svarta hål griper Teater på Turné sig an prestationsångesten. Många är rädda för att inte räcka till eller duga som den man är. Det finns så många krav att leva upp till. Man ska vara snygg och smal, men inte fööör smal! Trendig och ha koll på mode men utan att sticka ut fööör mycket! Ha bra betyg, senaste smartphonen och koll på kändisvärlden. Man ska vara framåt och absolut inte blyg. Vara lite lagom annorlunda och speciell, utan att ta för stor plats. Vår önskan är att vi alla går från föreställningen på lite lättare fötter och med en känsla av att inte vara ensam.

Medverkande:
• Emma Forsberg
• Clara Mattsson
• Ida Johansson
• Yoxx Martinsson

Välkommen till en kväll med bra teater, gofika och skönt häng. Läs mer och sprid gärna evenemanget på facebook. 🙂