Välkommen till årets första kväll på Kryptan den 20 januari kl 20. På scen under kvällen: B-tolv från Lund.

B-tolv är ett soulgospelband med elva sångare och ett band med blås från Lund. Det blir alltid bra drag när B-tolv står på scen, medryckande låtar, himmelsk energi och ohämmad spelglädje i flera stilar inom soul, gospel, pop och latin. Repertoaren består av låtar av t ex Kirk Franklin och Israel Houghton men också mer popbaserade artister. Detta är en ”don´t miss”! B-tolv är en rejäl vitamininjektion, speciellt såhär mitt i vintern! I kompet finner vi för kvällen bl a Christoffer Wallin på sax och Fredrik von Wachenfeldt på keyboard.

Här är ett smakprov på hur B-tolv låter:

btolv – In love from Daniel Karlsson on Vimeo.

Som vanligt när det gäller Kryptan, så serveras gofika!

Välkommen!

Sprid gärna evenemanget på Facebook!