Välkommen till en kväll på Kryptan med livemusik och teater, fredag 31 mars kl 20

På scen under kvällen:
Soulmate från Landskrona

#nohate med Teater Arken
En föreställning som kastar publiken mellan allvar, komik och stor igenkänningsfaktor! För många unga är internet en del av vardagen. På nätet finns det många olika möjligheter att kommunicera, söka information, debattera och ge uttryck för känslor och åsikter. Det är väl helt fantastiskt och helt underbart! Allt vi kan hitta, lära oss, köpa, inspireras av och ha kul med. Varje dag delas det fina bilder och smarta meningar på olika sociala medier som Twitter, Facebook och Instagram. Bilder på gulliga katter, häftiga resmål, nyheter om viktiga saker, snaskiga rykten om kändisar… och grannen, klasskompisen, rasistiska, sexistiska och elaka kommentarer… HAT ! Tonen på nätet har blivit hårdare de senaste åren. Varje dag, varje minut och varje sekund får någon en kränkning, förtal eller ett hot skrivet emot sig. Bland barn och unga i Sverige svarar var tredje att de blivit utsatta för en kränkning via mobil, dator eller surfplatta under det senaste året (Friends Nätrapport 2016). Varför blev det så?