• Är du nyfiken på vad det är att vara kristen?
  • Har du varit med länge i kyrkan men kanske inte riktigt tagit till dig vad kristen tro är?
  • Vill du ställa frågor om livet?
  • Vill du samtala med andra om Jesus?
  • Är du nyfiken på den Helige Ande?
  • Undrar du hur du kan få ihop livet?

I vår startar vi i Slottshagskyrkan tillsammans Rosengårdskyrkan en Alphakurs. Vi börjar den 30/1 kl 18.30 i Slottshagskyrkan med en prova-på kväll då du får lov att ”smaka” på vad en Alphakurs är. Första kurstillfället är sedan den 6/2 kl 18.30 i Rosengårdskyrkan. Därefter träffas vi varannan onsdag i Slottshagskyrkan och varannan onsdag i Rosengårdskyrkan. Den 22-23/3 är avsatt för den så kallade Alpha-helgen. Mer info om den kommer i samband med kursstart. Sista träffen har vi den 17/4.

FRÅGOR OCH SVAR OM ALPHA:
VAD ÄR ALPHA?
Alphakursen är till för alla som vill fundera och reflektera kring livet och dess mening. Det är en plats där människor kan komma och koppla av, äta, lyssna och dela sina tankar.

HUR SER EN ALPHAKVÄLL UT?
Alphakursen består av tre delar. Varje träff inleds med en måltid. Därefter hålls ett föredrag, antingen muntligt eller via film, utifrån livets frågor och kristendomens svar. Slutligen är det dags för samtal i smågrupper där varje deltagare kan ställa frågor och bidra med sina åsikter.

VEM ÄR ALPHA FÖR?
Alphakursen är till för alla, och speciellt anpassad för människor som inte är vana kyrkobesökare. Men även om du är en van kyrkobesökare är Alpha en utmärkt kurs för dig som vill veta mer men framförallt samtala med andra om tro.

HUR ÄR EN ALPHAKURS UPPLAGD?
Alpha pågår i tio veckor där man varje gång tittar på en ny aspekt av den kristna tron. Exempel på ämnen som tas upp: ‘Vem är Jesus?’, ‘Hur ska jag kunna tro?’ och ’Vad ska jag med kyrkan till?’ Någonstans i mitten av kursen åker vi på en Alphahelg då vi åker till en kursgård där vi i lugn och ro kan samtala, äta och umgås.

ÖVRIGA FRÅGOR OCH ANMÄLAN
Kontakta pastor Fredrik Södertun fredrik.sodertun@slottshagskyrkan.se