Hjärtligt välkommna till Kryptan 1 mars kl 20.

Teater arken besöker oss med sin föreställning ”Skrot och Korn”.

”Skrot och Korn” är en teaterföreställning om identitet och tillhörighet.
Tre forskande systrar tar sig an uppgiften att undersöka identitet. Med en blandning av humor och allvar griper de sig an frågeställningar om systerskap, den turbulenta ungdomstiden och krav om ideal. Hur är det att alltid ses som ”den jobbige” eller att aldrig riktigt känna sig förstådd?
Vi får ta del av några suspekta forskningsmetoder och möta några försöksdjur med identitetskris. Vilka delar av våra identiteter gillar vi? Vilka hatar vi? Och varför envisas vi med att behålla delar av vår identitet trots att det skaver?
En föreställning som problematiserar vår samtid och lyfter tankar om jämställdhet.

Spellängd: Ca 1 timme
Målgrupp: Vuxna och ungdomar (från 14 år)

Självklart serveras gofika!