Den 6 juni som är Sveriges nationaldag firar vi gudstjänst – utomhus!

Då gäller följande regler enligt Folkhälsomyndigheten med anvisade platser: Sällskap ska kunna hålla avstånd om minst 1 meter i sidled samt framåt och bakåt från andra sällskap. Varje sällskap får högst uppgå till fyra personer. Max 500 personer.

För att det ska fungera måste vi alla hjälpas åt att sprida ut oss! Vi kommer att vara vid slänten invid Slottshagskyrkan och om det blir “fullt” kan vi även kan utnyttja lite av parken bakom. På grund av att en-metersregeln är begränsande till den yta vi har till förfogande kan vi inte ta emot så många som maxantalet annars tillåter. Parkera helst inte intill slänten, så kan vi även utnyttja denna plats. Ta med filt och/eller stol och kläder efter väder. Det kommer att finnas ett begränsat antal stolar.

För övrigt gäller:

  • Stanna hemma när du är sjuk för att undvika att smitta människor.
  • Håll avstånd – ca 1,5 m.
  • Genom att hosta och nysa i armvecket eller i en pappersnäsduk hindrar du smitta från att spridas i din omgivning eller från att förorena dina händer.
  • Vi hälsar inte i hand på varandra.
Mvh
Pastor Fredrik och styrelsen