På söndag 23/1 kl 10 firar vi som är Equmeniakyrkan i Helsingborg, alltså Slottshagskyrkan och Rosengårdskyrkan – gemensam gudstjänst i Rosengårdskyrkan. Temat för gudstjänsten är ”Se jag vill bära ditt budskap, herre”. Vi gästas av Ulrika Morazán och Tilda Jönsson och vi samtalar kring kyrkans internationella arbete. Även om tiderna tycks oss svåra så är det viktigt att blicka utanför den egna omgivningen och se människor i världen. Equmeniakyrkan finns på många platser med olika typer av arbete, se gärna equmeniakyrkan.se

Vi följer FHM:s rekommendationer och kan därför endast ta emot 50 personer i kyrkan men gudstjänsten sänds även på Facebook. Om du har symptom på infektion eller bor med någon som har covid-19 ber vi dig att stanna hemma och följa gudstjänsten på Facebook.

Ta gärna kontakt om du känner oro och önskar samtala. Vi kan ses utomhus eller digitalt.