Klimatkrisen, tycker du att den angår dig personligen och våra församlingar?

De öppna samtalen för en ”Grönare kyrka” fortsätter vi på onsdag den 30 mars kl 19.00. Denna gång är våra pastorer, Sara Sjölander och Fredrik Södertun samt klimatpastor Lena Bergström är på plats för gröna samtal.

Vi funderar tillsammans på gemensamma gudstjänsten den 24 april och vi fortsätter samtalen om boken Klimatpsykologi s 85-116. Du kan låna den på biblioteket eller beställa den på nätet och du kan delta utan att ha läs bokens sidor.

Vi fortsätter att hålla våra möten på ZOOM. Men det är lättare att delta än man tror! Har du mobiltelefon eller uppkopplad dator så kommer du med genom att klicka på nedanstående länk

Topic: Utskott Join Zoom Meeting
https://us06web.zoom.us/j/92494409195
Meeting ID: 924 9440 9195

Lars Dalesjö är uppkopplad från 18.50 aktuella dagar. Välkomna till angelägna samtal.

Om du är intresserade av Helsingborgarnas Klimatavtal kan du gå in på deras hemsida
https://klimatavtalet.se/

Pehr Ågårdh.       Lars Dalesjö