Fredagen 27 oktober från kl 18 till söndagen 29 oktober med slut kl 13, i Rosengårdskyrkan, Helsingborg.

Alla 10-12-åringar är varmt välkomna!  Årets tema är att se det som inte syns…

Det blir roliga dagar fyllda med lek, andakter, kompisar, utmaningar, experiment, skapande, valbara aktiviteter. Så klart avslutar vi  med gudstjänst, lunch och, nytt för i år, kakbuffé för alla på söndagen. I anmälan anger du hur många som kommer med på söndagens lunch. Den kostar 50:- för vuxna, gratis för barn och betalas på plats, Swish/kontant.

Var du med på förra lägret och hunnit börja sjuan, eller om dina kompisar är 12 fortfarande, så är du jättevälkommen. Alla 13-åringar får lite extra utmaningar. Ange din egen mejladress i anmälan så kommer du få lite specialinfo.

Helgen kostar 200:-. Det betalas via Swish vid anmälan eller med faktura på mejl i efterhand.

Du kan välja mellan olika aktiviteter på lördagen. Här är de:

  • Akvarell – Skapa med penslar och färg.
  • Gaming – Spel på olika sätt tillsammans med kompisar och ledare. Ange i anmälan om du har med dig egen dator. Man behöver ha Minecraft på datorn.
  • Bollsport – Fotboll, brännboll och annat bara för att det är kul.
  • Bakning – Massor av gott till söndagens kakbuffé.
  • Återbruk – Gamla saker blir nya grejer.
  • Klättring – Prova på repklättring inomhus.
  • Film – Var med och gör en film som visas efter gudstjänsten på söndagen.

Du väljer i anmälan ditt första-, andra- och tredjehandsval och så ser vi till så att du får två av dina val. Kolla att du väljer rätt från början. Vi försöker undvika att byta i efterhand.

Vi kommer att sova på golvet i klassrum, så ta med liggunderlag eller luftmadrass, och sovsäck/täcke/lakan & kudde. Mer saker du behöver packa ner är: Toagrejer till exempel tandborste, tandkräm och liten handduk. Kläder att byta med och varma kläder och skor att ha utomhus, pyjamas och inneskor (om du vill). Tänk också på att du har kläder som funkar med de aktiviteter du valt.

Ledare som planerat lägret och kommer att vara med är: Emma Olsson, Tureholmskyrkan i Sösdala, Jennie Malmgren Centrumkyrkan i Bjuv/Tureholmskyrkan i Sösdala, Jenny Wärn, Slottshagskyrkan i Helsingborg, Rebecca de Brito och Linnea Haaf, Rönnekyrkan i Ängelholm samt Liselotte Spåre på Region Syd. Vi ser gärna också att lokala ledare och extra vuxna följer med. Mejla det till Liselotte Spåre eller skriv i anmälan.

Anmäl dig på länken här senast 10/10: https://www.bilda.nu/arr/1194178/att-se-det-som-inte-syns-xplorelager-2023-916061

Har du frågor så mejla Liselotte Spåre på Equmeniakyrkan Region Syd, liselotte.spare@equmeniakyrkan.se. Mer information får du på mejl, när du anmält dig.

Vi ses!