Välkommen att fira gudstjänst i Slottshagskyrkan på söndag 15 mars kl 11.

På söndag är det tredje söndagen i fastan, kampen mot ondskan är temat enligt kyrkoåret och vi firar en gudstjänst med klimattema. Kampen mot ondskan i vår tid kan se ut på olika sätt och i dessa tider, med både klimatförändringar och virusangrepp blir vi mer och mer medvetna om vår bräcklighet och att vi inte ensamma kan styra världen som vi behagar. Hur ser kampen mot ondskan ut i en sådan värld?

Har du möjlighet, så är det läge att skippa bilen och ta bussen eller cykeln…

I gudstjänsten medverkar Agneta Boström som mötesledare, Fredrik Södertun predikar, Lena Carlsvärd, Betarice Sandell & Fredrik Södertun ansvarar för sång och musik.

Barnkyrkan samlas också.

Tillsvidare fortsätter vi fira gudstjänst på söndagarna och vår verksamhet i veckorna fortsätter också. Kyrkkaffet hoppar vi dock över på söndag. Läs mer om Coronavirusets påverkan för oss.

Välkommen!